referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboš, Ľubor
Sobota, 24. septembra 2022
Chudoba
Dátum pridania: 09.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucy4988
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 752
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 10.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 17m 20s
Pomalé čítanie: 26m 0s
 

HLAD,SUCHO, PODVÝŽIVA, UTRPENIE, NÁSILIE, CHUDOBA, BIEDA, CHOROBY, HYGIENA, ZADĹŽENOSŤ...

Hlad nieje len nepríjemný pocit...

Hlad nieje len nepríjemný pocit, ktorý niekedy cítime pred jedlom. Hlad je často pohromou, najmä keď mu každoročne padne za obeť niekoľko sto tisíc ľudí, z ktorých  väčšinu tvoria nevinné deti.

v 20. storočí radi veríme tomu, že pokrok vo vede a technike dokáže zázraky vo všetkých sférach života a že zaistí blahobyt a pocit spokojnosti celému ľudstvu. Lenže toto platí len v priemyselne vyspelých krajinách s vysokou životnou úrovňou. Vo svete sa do sýtosti najedia len dvaja ľudia z troch. Tým, ktorí majú to šťastie, že žijú v bohatších krajinách, kde ma každý jedla viac ako potrebuje, može tento problém pripadať neuveriteľný. A predsa je skutočný. Príčinou tohoto stavu je predovšetkým neustále sa zvyšujúci nekontrolovateľný počet obyvateľstva v jednotlivých krajinách, nedostatok potravín, potravinových zdrojov, alebo technika na veľmi nízkej a podpriemernej úrovni.

Najúčinnejším prostriedkom boja proti hladu ostáva možnosť zvýšit výrobu potravín, no zároveň zaistiť jej rovnomerné rozdelenie na celom svete, hlavne kde trpia jej nedostatkom a ich ochranu pred škodcami. Správa OSN uvádza, ze množstvo potravín, ktoré mestský obyvateľ vyhodí do odpadkov, obsahuje v priemere toľko kalórií, koľko jeden afričan, alebo človek trpiaci hladom potrebuje na 24 hodin, aby neumrel od hladu. 

V súčastnej dobe sú v Afrike desiatky miliónov obyvateľov a ich počet sa blíži ku 100 miliónom. Mŕtve tela, ležiace po cestách a ľahko dostupných miestach,vychudnuté do kosti, špinavé od prachu a iných nečistot sú, krutým výsledkom hladu a sucha a výzvou pre celosvetovú verejnosť k neodkladnej pomoci.

V posledných rokoch trpí čierny kontinent obrovským suchom, oveľa väčším ako pred niekoľkými rokmi, azda najhorším v tomto storočí. Najviac sú postihnuté štáty v južnej afrike - Etiópia, Sudán, Čad a predovšetkým Somálsko, kde denne umiera viac ako 700 ľudí a z toho najčastejsie deti a počet obeti sa neustále zvyšuje.

Podvýživa…

Afriku a najmä juh Afriky sužuje najhoršie sucho za posledných desať rokov. Až šesť miliónov ľudí bez rýchlej humanitárnej pomoci neprežije v Etiópii, severnej Keni a strednom a južnom Somálsku. Najzraniteľnejšie sú najmenšie deti do 5 rokov, ktorých je v oblasti 1,2 milióna. U detí narastá podvýživa. Lekári sa obávajú, že v kombinácii s 90%-nou nezaočkovanosťou detí proti osýpkam hrozí ich epidémia. Obdobná situácia v Somálsku spôsobila polovicu všetkých umrtí detí.

UNICEF plánuje rozšíriť terapeutické a výživové centrá, zintenzívniť očkovanie a dodávky A vitamínu, zabezpečiť dodávky vody a hygienických zariadení a chrániť v ťažkej situácii deti pred zneužívaním a vykorisťovaním. V súčasnej dobe sú veľkým problémom podvýživené deti v Iraku. Najnovšie výskumy ukazujú, že 52,5 percenta všetkých detských úmrtí na svete má na svedomí podvýživa. Každých päť sekúnd zomrie na následky hladu jedno dieťa. Pritom na nasýtenie školopovinného dieťaťa v rozvojovej krajine stačí len 19 centov denne. Presne s touto sumou dokáže hospodáriť najväčšia humanitárna organizácia Svetový program výživy pri OSN.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Chudoba 2.9502 573 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.