referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Rodina
Dátum pridania: 31.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lenocka62
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 478
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Rodina je základnou bunkou spoločnosti a ako taká predchádza štátu a spoločnosti. Z toho vyplýva právo a povinnosť ochrany a podpory rodiny ako základnej jednotky spoločnosti. Rodina stojí na nerozlučiteľnom manželstve medzi mužom a ženou, ktorí doň vstupujú, aby sa v ňom delili o život a lásku. Z tejto jednoty pochádzajú deti prirodzene počaté alebo adoptované. Právo a povinnosť rodičov počať ľudský život zahŕňa právo a povinnosť deti vychovávať. Dôstojnosť a platnosť manželského sľubu sa nestráca kvôli nechcenej a nedobrovoľnej sterilite/neplodnosti. Sexuálna aktivita, ako vyjadrenie úplnej, vzájomnej, vernej a otvorenej darujúcej sa lásky medzi manželmi až do konca života jedného z nich, je vyhradená pre manželstvo, pretože toto je jediným miestom, kde možno žiť túto lásku autenticky a plodiť a vychovávať deti.

Z takéhoto pohľadu na manželstvo vyplýva, že povinnosťou štátu je ochraňovať manželstvo a rodinu v ich prospech a subsidiárnym spôsobom. Štát si nesmie uzurpovať právo a povinnosť rodičov, ktorí sú prvými a hlavnými vychovávateľmi svojich detí, ale musí im pomôcť tým, že im ponúkne primeraný výchovný systém, ktorý bude rešpektovať rozhodnutia, hodnoty a autoritu rodičov takým spôsobom, aby si títo mohli skutočne vybrať také výchovné inštitúcie – verejné, súkromné, alebo domáce – ktoré podľa nich najlepšie zodpovedajú ich morálnym a náboženským princípom. Znamená to, že v prípade súkromných a verejných škôl majú rodičia právo a povinnosť kontrolovať a garantovať, že ich hodnoty sú rešpektované.

Človek sa rodí „nehotový“, jeho jedinečné možnosti a schopnosti sa rozvíjajú vo vzťahu s inými – najmä dospelými – ľuďmi. Výchovou potom nazývame zámerné a plánovité pôsobenie na dieťa s cieľom podporovať rozvoj ľudských schopností, s dôrazom na osobné a morálne kvality vychovávaného. Dobrá výchova nie je drezúra, ale pomoc k sebavýchove; nerozvíja iba vedomosti, ale podporuje rast človeka vo všetkých jeho rozmeroch (v jeho vzťahu k vlastnému telu, k svetu, k spoločenstvu ľudí, v jeho transcendencii) a jeho aktívnu účasť v spoločenstve, ktoré vďaka svojej rozvíjajúcej sa emocionálnej, morálnej a osobnej zrelosti spoluvytvára. Základným predpokladom úspešnej výchovy je osobná zrelosť vychovávateľa, presnejšie kvalita výchovného spoločenstva, ktoré v prípade rodiny tvoria predovšetkým rodičia a deti.
 
Podobné referáty
Rodina SOŠ 2.9343 856 slov
Rodina SOŠ 2.9356 5668 slov
Rodina GYM 2.9662 1738 slov
Rodina 2.9872 1918 slov
Rodina 2.9980 309 slov
Rodina 2.9591 458 slov
Rodina 2.9840 526 slov
Rodina 2.9753 730 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.